عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، شمار گردشگران ورودی به آنتالیا در کشور ترکیه از آغاز سال جدید میلادی به رکورد جدید ۲.۱ میلیون نفر رسید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از دیلی صباح، داده های انتشار یافته از جانب اداره فرهنگ و گردشگری آنتالیا نشان داده است که بیشتر از ۲.۱ میلیون توریست بین نخستین روز ژانویه ۲۰۲۳ تا ۷ می به این شهر گردشگری در مدیترانه سفر کرده اند.
این رقم نسبت به ۱.۶۵ میلیون توریست که در همین بازه زمانی یک سال قبل وارد آنتالیا شده بودند، ۴۵ درصد افزایش را نشان داده است و همینطور جهش ۱۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که یکی از بهترین سالهای تاریخ صنعت توریسم ترکیه لقب گرفته است.
رشد ورود گردشگران به این شهر با حضور دسته های گردشگران از اروپا، بخصوص آلمان و بریتانیا و همینطور روسیه بوده که تا حدودی به علت محدودیت های پروازی اعمال شده توسط کشورهای غربی به علت تهاجم مسکو به اکراین بوده است.
بر مبنای داده های وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در مجموع، حضور توریستهای خارجی در ترکیه در سه ماهه اول سالانه بیشتر از ۲۶.۷ درصد افزایش پیدا کرده و به ۶.۲ میلیون نفر رسیده است.
ارز خارجی حاصل از بخش گردشگری برای اقتصاد ترکیه و تلاش دولت بر کاهش کسری بودجه برای مقابله با تورم و نرخ بهره بالا، گردشگری را برای ترکیه حیاتی می کند. همینطور برنامه اقتصادی جدید ترکیه بر تبدیل کسری بودجه به مازاد، اولویت دادن به صادرات، تولید و سرمایه گذاری و در عین حال مهار تورم و افزایش قیمت تمرکز دارد.
طبق اعلام موسسه آمار ترکیه (TurkStat) درآمد گردشگری در ژانویه تا مارس ۳۲.۳ درصد نسبت به سال قبل افزوده شد و به ۸.۶۹ میلیارد دلار (۱۶۹.۵۰ میلیارد لیره) رسید.
بازگشت کامل گردشگری پارسال بعد از شیوع بیماری همه گیر سبب شد که تعداد توریستهای خارجی به رکورد جدیدی نزدیک شود و درآمدهای بالایی ایجاد نماید و دولت را بر آن داشت تا برآوردهای سالانه گردشگری خویش را افزایش دهد.
دولت ترکیه انتظار دارد تعداد ورودی های خارجی به این کشور در سال ۲۰۲۳ به ۶۰ میلیون نفر و در سال ۲۰۲۸ به ۹۰ میلیون نفر برسد. از حیث درآمد هم در برآورد می شود درآمدها به ۵۶ میلیارد دلار و در پنج سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
بازدیدکنندگان خارجی ترکیه در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل آن ۸۰.۳۳ درصد افزایش پیدا کرده و به ۴۴.۶ میلیون نفر رسید که فاصله بسیار کمی با رکورد تاریخی ۴۵.۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ دارد. این رقم با ۲۴.۷۱ میلیون ورودی در سال ۲۰۲۱ و ۱۲.۷۳ میلیون در سال ۲۰۲۰ مقایسه شده است.
درآمدهای بخش گردشگری هم در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل ۵۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده و به رکورد ۴۶.۳ میلیارد دلار رسید، چونکه تأثیرات همه گیری از بین رفته و نتایج جنگ اکراین سبب افزایش ورود روس ها به خاک ترکیه شده است.
درآمد گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۲، از بالاترین رقم قبلی یعنی ۳۸.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ عبور کرد. این رقم در سال ۲۰۲۱ بعد از انتشار کرونا بیشتر از نصف آن به ۱۴.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳۰.۲ میلیارد دلار رسیده بود.
گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می نماید. علاوه بر این، حدود ۱.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ در خدمات اقامتی و غذایی کار می کردند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال این کشور را تشکیل می دهد.

منبع: