عصر توریسم: «ایران تحسین برانگیز» نام نمایشگاهی است که این روزها در موزه «ماتسوئوکا» در ژاپن برگزار شده است. نمایشی از 50 اثر تاریخی که از قرن نهم تا سیزدهم میلادی بجای مانده اند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، این نمایشگاه در شهر توکیو و در موزه ای برگزار شده که بنیانگذار آن، «ماتسوئوکا سیجیرو» آثار آنرا از تهران جمع آوری کرده و برای مدت محدودی به معرض نمایش گذاشته است. نمایشگاه از دوم اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار شده و تا ۱۴ خردادماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.
سفارت ژاپن در تهران که برمبنای بازدید یکی از دیپلمات هایش از برگزاری چنین نمایشگاهی خبر داده، توضیح داده است که خاستگاه تولید این ۵۰ اثر که بیشتر سفال هستند، شهرهای کاشان و نیشابور و در فاصله قرن نهم تا سیزدهم بوده که در میان آنها آثاری با تکنیک زرین فام نیز مشاهده می شود.

زرین فام یک تکنیک سفالگری است که بدون استفاده از طلا، رنگ طلایی تولید می کند. بااینکه بین قرن های ۱۰ تا ۱۳ میلادی این روش در ایران و خاورمیانه رایج شد، اما به تدریج منقرض شد. با وجود این، در سالهای اخیر نحوه ی اجرای آن به گونه ای محدود در ایران احیا شده است. در ژاپن نیز «کاتو تاکوئو»، سفال زرین فام را احیا کرده است و فرزند او که این هنر را به ارث برده علاوه بر خلق آثار جدید، به عنوان پل تبادلات فرهنگی بین ژاپن و ایران فعال است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم