عصر توریسم: عصر توریسم: همدان در 25 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی از نسخه خطی و نفیس شاهنامه که مربوط به قرن چهارم هجری شمسی است، در موزه آرامگاه بوعلی سینا رونمایی گردید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، در این آیین بعد از اجرای هنرمندانه سیدمهرداد کاووسی، حاضران شاهد اجرای شاهنامه خوانی توسط گروه دانش آموزی ایراندخت بودند.
در حاشیه این آیین برنامه های هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه به مناسبت هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه دراستان همدان توسط مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعلام گردید.
محسن معصوم علیزاده در این مراسم اظهار داشت: بر طبق برنامه ریزی انجام شده از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خردادماه برنامه های متنوعی در شهرستان های استان همدان تدارک دیده شده است.
وی با اشاره به ویژه برنامه های هفته بزرگداشت میراث فرهنگی در روز جهانی موزه در استان، اظهار داشت: باتوجه به تقارن این هفته با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی آیین بزرگداشت فردوسی با اجرای نمایش شاهنامه خوانی آغازگر برنامه ها است.
معصوم علیزاده اظهار داشت: هدف از برگزاری هفته میراث فرهنگی در سطح ملی و منطقه ای افزایش دانش و سواد میراثی در سطح جامعه است و با بهره گیری از خردجمعی قابلیت های میراثی را معرفی کرده و افکارعمومی را نیز با همکاری اصحاب رسانه با خودمان همراه نماییم.
وی تصریح کرد: موزه ها ابزاری مهم برای تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگی و ایجاد درک متقابل، همکاری و صلح میان مردمان است چونکه فرهنگ و تمدن هر قوم و ملّتی بوسیله اشیاء دیده می شود. نقش موزه ها در آموزش با بهره گیری از روش های تعاملی، منحصربفرد و مثال زدنی است. ایجاد، رشد و گسترش موزه ها هم پای توسعه فرهنگی، اقتصادی و علمی و آموزشی جامعه بشری، آنها را تبدیل به یکی از نمادهای توسعه در جوامع و کشورهای مختلف کرده است.

منبع: