عصر توریسم: عصر توریسم: کهگیلویه و بویراحمد هفتمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین «کوچ» چهارشنبه شب با حضور وزیر میراث فرهنگی در پارک ولایت شهر یاسوج شروع شد.
عزت اله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلان اینکه عشایر پرافتخار شناسنامه ایران بزرگ هستند، اظهار داشت: کوچ یک رویداد زیبا و برجسته انسانی است در کوچ و در حرکت عشایر خیلی از فضیلت های انسانی را می توانیم ببینیم، کسانی که می خواهند از کوچ عشایر درس بگیرند.
وی ادامه داد: امروز مدیریت پیشرفته در دنیا معتقد می باشد که سازمان ها با محیط شان شناخته می شوند و سازمانی موفق است که محیطش را خوب بشناسید و متناسب با شرایط آنرا تغییر دهد، کوچ عشایر مصداق بارز محیط شناسی است.
ضرغامی اظهار داشت: وقتی حرکت می نماییم تحول همراه با تحمل و سختی است این دو همیشه با هم هستند و اگر کسی تصور کرد می تواند تحول بوجود آورد بدون این که تحمل کند به بیراهه رفته است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد: در ایل بهترین سازماندهی و تقسیم کار صورت می گیرد و هیچکس در جریان کوچ بیکار نیست و همه کار می کنند که این برای یکجانشین ها و شهرنشین ها و کلان شهرها بهترین درس است که برای یک کار باارزش باید تقسیم کار صورت گیرد.
ضرغامی اشاره کرد: در کوچ همه تلاش می کنند با هم باشند اگر کوچ انجام می گیرد و ایل حرکت می کند از دام بیمار تا پیرزن و پیرمرد همه باید با هم بروند برای اینکه ایل دسته جمعی است و به بزرگ ترهایش احترام می گذارد.
وی افزود: ایل ستون و محور دارد و اینها برای دنیای بی هویت امروز و برای کسانی که یکسان سازی را می خواهند تحمیل کنند درس است، آداب و رسوم ایل سبب پایداری فرهنگ می شود،
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: سومین نکته استفاده از همه داشته ها است در مدیریت امروز امکانات، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری، مورد بی مهری قرار می گیرند اما ایل و کوچ به ما می آموزد که از همه چیز باید بهترین استفاده را نماییم.
ضرغامی اشاره کرد: کوچ وقتی به انجام می رسد و ایل راه می افتد، از تجهیزات بسیار ابتدایی بهترین و مؤثرترین و بزرگ ترین استفاده صورت می گیرد و دانش و مهارت استفاده از این تجهیزات ابتدایی وجود دارد که اینها برای یکجانشینی که سبب شده محیط زیست و منابع از بین برود، درس بزرگی است.
وی اظهار داشت: عشایر ایران از عشایر بویراحمدی گرفته تا عشایر قشقایی و عشایر دیگر نقاط کشور موجب حفظ هویت و فرهنگ ملی ما و مایه افتخار هستند.

همین طور سیدعلی احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم اظهار داشت: جشنواره ملی فرهنگ عشایر «کوچ» در معرفی سنت های عشایری تأثیر به سزایی دارد.
وی ادامه داد: گسترش چنین جشنواره هایی در تمام شهرستان ها، لازم است.
احمدزاده بر امید بخشی به جامعه تاکید و اظهارکرد: تعامل دستگاهی برای برگزاری جشنواره هایی مانند کوچ عشایر قابل تقدیر است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد: نقش برنامه های فرهنگی و جشنواره ها را در معرفی ظرفیت های استان محسوس دانست.

سعید طالبی پور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم ضمن تقدیر از حضور وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین ظرفیت های استان ما بحث گردشگری عشایری و روستایی است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: ظرفیت های گردشگری می تواند استان کهگیلویه و بویراحمد را از بن بست خارج کند، در دولت سیزدهم اقدامات خوب و موثری را در استان شاهد بودیم، اما با توجه به این که استعدادها و ظرفیت های بالقوه ای داریم، جا دارد بیش از این کار و توجه گردد، انتظار داریم همچون گذشته از طرف وزارت میراث فرهنگی حمایت ویژه شویم تا بتوانیم قطب گردشگری عشایری شویم.
گفتنی ست که در این جشنواره ۱۰۰ غرفه صنایع دستی، لباس های محلی، سوغات محلی، غذاهای محلی و آواها و نواهای ۱۵ استان کشور را در معرض دید عموم مردم قرار داده است.
این جشنواره چهار روزه است و از امشب فعالیت خودرا در پارک ولایت شهر یاسوج شروع کرد و برنامه های این جشنواره هر شب بعد از اذان مغرب و عشاء شروع می شود.

منبع: