عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، مدیرکل موزه ها از به سرانجام رسیدن ۱۳ پرونده استرداد اشیا تاریخی و پی گیری برای بازگشت پرتره مظفرالدین شاه و الواح هخامنشی به ایران اطلاع داد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مرتضی ادیب زاده در مراسم گرامی داشت روز جهانی موزه ها که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: ۱۳ پرونده استرداد اشیا تاریخی داشتیم که با همکاری وزارت امور خارجه این پرونده ها را پیگیری کردیم و در حال انجام می باشد.
او در رابطه با کشفیات اخیر یگان حفاظت میراث فرهنگی اظهار داشت: اخیرا ۳ هزار و ۶۰۰ قطعه شیء تاریخی پرارزش در فرودگاه امام خمینی (ره) توقیف شد. نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروهای فراجا عزم جدی برای مبارزه با قاچاق اشیا تاریخی دارند. لوح نقش برجسته ساسانی هم به ایران بازمی گردد و پی گیر بازگرداندن «پرتره مظفرالدین شاه» و «الواح هخامنشی» هستیم.
سال قبل انتشار عکسی از کاخ گلستان از مفقود شدن تابلو پرتره مظفرالدین شاه اطلاع داد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از بررسی اسناد کاخ گلستان تایید نمود که تابلو چهره مظفرالدین شاه در فاصله سالهای ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱ از مجموعه کاخ خارج و بعدها از راه قاچاق به خارج از کشور منتقل شده و به فروش رفته است. پرتره رنگ روغن مظفرالدین شاه قاجار با امضای کمال الملک ـ نقاش شهیر ایرانی ـ سال ۲۰۰۰ میلادی، در حراجی کریستیز بریتانیا به قیمت ۴۴ هزار و ۶۵۰ پوندِ انگلیس به فروش رسید و بعدها در موزه ای در کویت شناسایی شد.
مدیرکل موزه ها که در جمع موزه داران کشور به مناسبت روز جهانی موزه ها سخن می گفت، با بیان اینکه رویکرد کیفی در اداره کل موزه ها در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: نیازمند راهبردهای جدید بودیم، در خیلی از زیرساخت ها بخصوص در حوزه مالی و منابع انسانی احتیاج به بازبینی داشتیم. با تدابیر و پیگیری های مهندس ضرغامی و قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در این دو حوزه اتفاق بزرگی افتاد به صورتی که مجوز استخدام ۳۸۸ نفر به شکل پیمانی و از راه برگزاری آزمون استخدامی کشور امسال گرفته شد. که از این تعداد ۲۲۰ نفر از موزه داران جوان جذب خواهند شد و در مرحله بعد بیشتر از یک هزار و ۲۰۰ نفر را جذب موزه خواهیم کرد.
ادیب زاده از برگزاری ۲۶ دوره آموزشی برای کارشناسان موزه ها اطلاع داد و اظهار داشت: تلاش می نماییم تا این آموزش ها تداوم پیدا کند.
مدیرکل موزه ها از اضافه شدن ۳۱ موزه خصوصی وابسته و غیروابسته به موزه های کشور اطلاع داد و اضافه کرد: هم اکنون ۸۲۸ موزه در سطح کشور فعال هستد. از توسعه فضاهای کمی فاصله گرفتیم تا به ارتقاء کیفی برسانیم.
وی همینطور تصریح کرد: تلاش می نماییم تا پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. می خواهیم بخش خصوصی را وارد ارتقای کیفی موزه ها نماییم و جذب سرمایه توسط بخش خصوصی و مسؤولیت های اجتماعی داشته باشیم.
ادیب زاده همینطور از تمایل ادراه کل موزه ها برای همکاری با دانشگاه ها سخن گفت و اضافه کرد: درِ این اداره کل به روی دانشجویان و پژوهشگران باز است.