عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، لرستان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ضمن اشاره به انسجام غیر قابل انکار همه اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی اظهار داشت: به رسمیت شناختن پدیده اقوام در نظام اسلامی همچون مسائلی است که به آن توجه ویژه ای شده است.
منصور احمدی ضمن اشاره به سومین جشنواره سراسری «اقوام ایران زمین» که توسط جهاد دانشگاهی لرستان و با مشارکت دانشگاه لرستان برگزار می شود، اظهار نمود: ایران نمونه کشوری است که با وجود تنوع از اتحاد اقوام و وحدت ملی برخوردار می باشد که باید آنرا در بین کشور بسط و گسترش داد.
وی با اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره اقوام معرفی فرهنگ اقوام مختلف در میان دانشگاه های و دانشجویان سراسر کشور است، اظهار داشت: این جشنواره صرفاً ایجاد چند غرفه و کارگاه نیست بلکه آشنایی با خرده فرهنگ اقوام کشور و تمدن ایرانی اسلامی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ضمن اشاره به اینکه یکی از صدمه های مهلک هر کشوری فراموشی هویت و فرهنگ آن کشور است، اظهار داشت: ما همواره باید در جهت پر کردن شکافی که مابین نسل قبل و امروز بوجود آمده تلاش نماییم که در این خصوص برگزاری همایش ها، سمینارها و جشنواره هایی با موضوه خرده فرهنگ های اقوام می تواند تأثیرگذار بوده و این زمینه را فراهم آورد.
وی ادامه داد: تنوع قومی یکی از عوامل شکل گیری تنوع فرهنگی است، کشور ایران برپایه رتبه بندی تنوع قومیتی در جهان رتبه ۲۴ را دارد، بنابراین مقصد مناسبی برای گردشگران فرهنگی است.
احمدی ضمن اشاره به این که کشور ایران با عنایت به عوامل مختلفی همچون پهنه جغرافیایی وسیع محل زیست مردمانی با آیین های مختلف زرتشتی، یهودی و مسیحی بوده که نقشه ایران به خوبی نشان دهنده این تنوع زیست محیطی است، بیان نمود: به رغم این که کشور در دوره های مختلف، به مرور زمان کوچکتر شده اما توانسته تنوع قومیتی خویش را حفظ کند و مردمانی را با آیین، زبان و آداب و رسوم مختلف درون خود جای دهد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اضافه کرد: عوامل مختلفی سبب شکل گیری تنوع قومی در ایران است، یکی از این عوامل شرایط محیط طبیعی ایران است، وجود رشته کوه های متعدد، سواحل، منطق بیابانی و دشت ها سبب ایجاد شرایط زندگی مختلف شده و تنوع قومی را به دنبال دارد.
احمدی ضمن اشاره به انسجام غیر قابل انکار همه اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی، بیان نمود: به رسمیت شناختن پدیده اقوام در نظام اسلامی همچون مسائلی است که به آن توجه ویژه ای شده و این مسئله در اندیشه امام راحل(ره) شناخته شده و از آن بعنوان یک فرصت یاد شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم