به گزارش عصر توریسم، در آستانه فرا رسیدن تعطیلات ایام عزاداری نیمه خرداد که روند اجراهای موسیقی و نمایشی و اکران های سینمایی و میزبانی موزه ها را تغییری موقتی می دهد، برخی چهره های موسیقی و ادبی و سینمایی همچنان خبرسازند.
در روز شنبه سیزدهم خردادماه در کنار مطالبی که بمناسبت رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی و هم قیام ۱۵ خرداد در قسمت فرهنگی و هنری ایسنا منتشر شدند، خبرهایی از برخی چهره ها، وضعیت سفر حجاج ایرانی به مکه و خاطرات ۴۰ نفری که از سقوط یک هواپیما نجات پیدا کرده بودند بر خروجی این خبرگزاری قرار گرفت.
در مرور آن چه در این روز انتشار یافت، اگر از خبرهای مناسبتی شروع نماییم ابتدا باید به مستندهای «بانو قدس ایران»، «تشییع بزرگ»، «امتحان» و هم مستند «ضیاءالدین» اشاره نمود که همزمان با ۱۴ خرداد از شبکه های تلویزیونی پخش می شوند.
همینطور در آستانه سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) مطبوعات و نشریات داخلی کشور، ویژه نامه هایی را تدارک دیدند که تیتر و تصاویری از آنها بازنشر داده شدند.
برگزاری یک نمایشگاه مجازی با مبحث افکار امام خمینی (ره) به روایت تصویر و یک وبینار با حضور سخنرانانی از کنیا، نایروبی، ناکورو، مومباسا و لامو از دیگر خبرهای در رابطه با ۱۴ خرداد بودند.
علاوه براین ها اعلام گردید که طرح ملی «مسجد به مسجد» با هدف ظرفیت شناسی مساجد کشور و با محوریت جهاد تبیین از جانب بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی شروع به کار کرده است.
در ایام ۱۴ و ۱۵ خرداد برخی موزه ها تعطیل می شوند که جزئیات آن به همراه اسامی موزه ها منتشر گردید.
اما همزمان با آغاز سفر حج، خبرهایی هم در این حوزه با محوریت انتقال زائرین ایرانی به مکه از سیزدهم خردادماه منتشر شد. همینطور در خبری از ضبط سفرنامه ای از ماجراها و حوادث تلخ و شیری مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی در مسافرت حج با صدای بهروز رضوی اطلاع داده شد که بزودی پخش آن از رادیو تهران شروع می شود.
در این روز توضحیاتی هم در رابطه با اقدامات انجام شده در «کوه خواجه» استان سیستان و بلوچستان و شائبه کوه بُری در این منطقه تاریخی و طبیعی که در فهرستِ انتظار یونسکو برای ثبت جهانی قرار دارد، از جانب مسؤلان میراث فرهنگی عرضه شد.
اگر سراغ چهره های فرهنگی و هنری برویم، قبل از همه باید از احمدرضا احمدی یاد کرد که فرزندش از بازگشت این شاعر از بیمارستان به خانه اطلاع داد.
همینطور گپ و گفتی با احمدرضا معتمدی – فیلمساز – که او هم به علت سکته مغزی در چند سال قبل توان حرکتی قبل را ندارد، انجام شده است.
تدارک امید حاجیلی برای برگزاری کنسرت و انتشار قطعه های جدید از سالار عقیلی و رضا یزدانی هم از خبرهای موسیقی در روز ۱۳ خرداد بودند.
بازنشر خاطراتی از یک بازیگر ایرانی در سالروز تولدش که یک سال پیش از میان ما رفت، رونمایی از پوستر فیلمی با بازی لیلا حاتمی و گفت و گویی تحلیلی در رابطه با کارکرد رسانه ای شعر در دنیای امروز از دیگر اخبار انتشار یافته بر خروجی ایسنا بودند.
در حوزه بین الملل هم خبرهایی در رابطه با کشف مهم یک رفتگر، وضعیت سفر بریتانیایی ها بعد از دوران کرونا، پس دادن یک نقاشی ربوده شده به لهستان توسط ژاپن، نمایش چند فیلم ایرانی در جشنواره ترانسیلوانیا، نامزد شدن یک فیلم توقیفی در جشنواره شانگهای، قدردانی از فیلم «گیج گاه» در یک جشنواره روسی و اهدای جایزه فیلمساز به فردوس کاویانی و چهره احتمالی از مشهوترین فرعون منتشر شدند.

منبع: