به گزارش عصر توریسم، رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود با اشاره به اینکه هر گونه دست اندازی به قله شاهوار ممنوع می باشد، اظهار داشت: میراث فرهنگی با هرگونه فعالیت معدن بوکسیت شاهوار مخالف است.

مرتضی نظری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که قله شاهوار ثبت ملی شده است، اظهار داشت: طبق قوانین و ضوابط ثبت آثار ملی هر گونه دست اندازی به این قله تأمین کننده منبع آبی پایدار شهرستان شاهرود، ممنوع می باشد.
وی بابیان این که نامه ای از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به اداره کل آمد و در آن دو پرسش مطرح شده بود، اضافه کرد: آیا فعالیت معدن بوکسیت تاش با ضوابط ملی شدن در تعارض است و دوم آنکه در ارتفاع زیر دو هزار متر اگر اقداماتی صورت گیرد پاسخ ضوابط شما چه خواهد بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان این که در پاسخ صراحتاً اعلام گردید این اداره با علل فنی و تخصصی با هر گونه فعالیت معدنی در این قله کاملا مخالف است، اظهار داشت: در صورت صدور مجوز نخستین استعفا کننده خود من خواهم بود.
نظری در پرسش دیگری برای حفظ مجموعه باغ سراب ضمن بیان این که فرآیند ثبت باغ سراب بسیار پیچیده و با شکایت بنیاد مستضعفان همراه بود، خاطرنشان کرد: حکم به نفع آنها صادر و در تجدید نظر مجدد حکم برگشت که در نهایت این کش و قوس ها این باغ به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: زمانی اثری به ثبت رسید، نامه ای از وزارت میراث و وزارت کشور به استانداری اعلام و سپس به دستگاه ها ابلاغ می شود که باید مسئولیت حفظ این اثر ثبت شده را بپذیرند.
رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود بابیان این که به علت تخلفات شرکت قنوات، این شرکت مجبور شد راه آب را به حالت قبلی بازگرداند، اظهار داشت: تقریبا همه تعهدات خویش را به انجام رسانده است.
نظری ضمن بیان این که در این باغ شرکت قنوات باید پمپ نصب کند، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی تا برج هفت هنوز آبی در درون لوله وجود ندارد نیاری به انجامش نیست اما بشدت می طلبد تا هفتگی به صورت تانکر آب رسانی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: نامه به فرمانداری، بنیاد مستضعفان و شرکت قنوات و شهرداری داده شد که هر گونه عواقب کم کاری بر عهده آنها خواهد بود و باید در این جریان پاسخگو باشند.

منبع:

دسته‌ها: توریسم