به گزارش عصر توریسم، شهر های شمالی کشور از روز سه شنبه تا کنون با مسافرانی روبرو شده که ساعتهای زیادی در راه مانده اند و هنوز هم ادامه این ترافیک در جاده ها وجود دارد.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ تعطیلات دیگری پیش روی توریستهای داخلی از ۲۱ شهریور ماه قرار گرفت، پلیس راهور اعلام نمود که ترافیک سنگین در جاده های شمالی کشور وجود دارد. هنوز هم روند همچنان ادامه دارد و این جاده ها باز هم مسافر به خود می بینند مسافرانی که ساعتهای طولانی در ترافیک جاده های چالوس، دماوند و هراز گیر افتاده اند و نه راه پس دارند و نه راه پیش.
گزارش ها، تصاویر و فیلمها نشان داده است که این ترافیک ساعت ها مسافران را معطل کرده است. چون حجم خودروهایی که از تهران به شهر های شمالی بخصوص مازندران و گیلان می روند بسیار زیاد است.
برخی از افراد که قصد گذر از این ترافیک را داشته و سفرهای خویش را زودتر شروع کرده بودند با یک غافلگیری مواجه گشتند. چون مسیرهای برگشت به تهران از شهر های شمالی هم پر ترافیک بود.
روز گذشته مسافرانی که از پس از ظهر مسیر رشت به تهران را برگزیده اند؛ بعد از گذشت حداقل ۱۲ ساعت توانستند به تهران برسند.
ترافیک جاده ها به نحوی بوده که در بعضی از مسیرها صف های طولانی برای سرویسهای بهداشتی بین راهی یا بنزین به وجود آمده است و بعضی از پمپ بنزین ها هم خالی بودند.
پلیس راهور همچنان اعلام می کند که مسافران پیش از حرکت و قصد عزیمت، در رابطه با ترافیک جاده ها اطلاع کسب کنند و با آگاهی از ترافیک سنگین از سفر انصراف دهند.
ممنوعیت تردد در محور چالوس _ تهران رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا اظهار داشت: تردد در محور چالوس و آزاد راه تهران – شمال مسیر رفت و برگشت تا اطلاع بعدی ممنوع می باشد. سرهنگ احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در رابطه با آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها ضمن اعلام ممنوعیت تردد در محور چالوس و آزاد راه تهران شمال در راه رفت و برگشت تا اطلاع ثانوی اظهار نمود: این ممنوعیت تردد موقتی بوده و تا روان سازی ترافیک و تخلیه بار ترافیکی در داخل تونل ها، ادامه دارد. همینطور در محور هراز مسیر جنوب به شمال محدوده مشا و مسیر رفت و برگشت و حدفاصل پلور تا بایجان ترافیک سنگین گزارش شده است. ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار نمود: ۹ میلیون نفر از تعداد مورد اشاره از روز شانزدهم تا بیست و یکم شهریور ماه به گیلان سفر کرده اند. شهرستان های رشت، بندرانزلی، لاهیجان و رودسر به ترتیب بیشترین اقامت را به خود اختصاص داده و شهرستان های آستارا، فومن و تالش در رده های بعدی قرار دارند. جهانی افزود: ۳۵ میلیون توریست از آغاز سال جاری به گیلان سفر کرده اند که این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش را نشان داده است. جهانی با اعلان اینکه بیشتر از ۳۳ میلیون نفر شب در استان اقامت داشته اند از افزایش ۴۵ درصد ماندگاری گردشگران نسبت به دوره مشابه سال قبل در استان اطلاع داد و اظهار داشت: بیشتر از صد در صد واحدهای اقامتی استان سطح اشغال داشته اند. تمامی اقامت گاه ها و مراکز پذیرایی مازندران در اشغال مسافران معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران هم از ورود و سفر یک میلیون مسافر طی روز جاری به استان اطلاع داد. روح الله سلگی ضمن اشاره به آماده باش کامل دستگاههای اجرایی و خدماتی برای میزبانی از مسافران از ورود یک میلیون مسافر به این استان در روز ۲۳ شهریور ماه اطلاع داد. وی اظهار داشت: تمامی اقامت گاه ها و مراکز پذیرایی مازندران در اشغال مسافران ورودی به این استان قرار دارد.
در واقع این میزان از حجم انبوه سفر به سبب روزهای پایانی تعطیلات تابستانی مدارس است اما تعطیلات بین هفته ای دو و یازدهم مهر ماه هم وجود دارد و بعضی از افراد سفرهای خویش را به این ایام موکول کرده اند ازاین رو پیشبینی می شود که دو هفته اول مهر ماه هم شهر های شمالی با حجم انبوهی از سفرها رو به رو باشد چون بعد از آن سال تحصیلی جدید شروع شده و خانواده ها کمتر فرصت سفر پیدا خواهند کرد.