به گزارش عصر توریسم، محققان کشور در یک پژوهش جدید و به منظور کمک به رونق گرفتن بخش گردشگری، به عرضه راهی برای تخمین علمی تقاضای گردشگری سلامت از کشورهای خاورمیانه و راه های بهبود این بخش مهم و درآمدزا پرداخته اند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، یکی از انواع گردشگری، گردشگری سلامت است که در فرایند آن، گردشگران برای دستیابی به مراقبت های درمانی- بهداشتی و استفاده از ظرفیتهای تندرستی سفر می کنند. پیشرفت ها و دستاوردهای پزشکی و سطح بالای تجهیزات بهداشتی درمانی در بعضی از مناطق ایران، امکان و فرصت های جدیدی را برای حوزه گردشگری بخصوص در زمینه جذب گردشگری سلامت بوجود آورده است. همینطور در بعضی دیگر از مناطق ایران، ظرفیتهای تندرستی مانند آب درمانی، لجن درمانی و نظایر آنها وجود دارد. ولی با توجه به این ظرفیت بالقوه در ایران برای رشد گردشگری سلامت، سهم ایران از گردشگران این حوزه نسبت به کل دنیا و خصوصاً کشورهای حوزه خلیج فارس، بسیار پایین است.
به قول متخصصان برای افزایش این سهم، نیاز است که حساسیت تقاضای گردشگران حوزه خلیج فارس نسبت به عوامل مؤثر بر تقاضای گردشگری تخمین زده شود. باید توجه داشت که طی گردشگری سلامت، سفری سازمان یافته از محیط زندگی فرد به مکان دیگر، به منظور حفظ، بهبود و دستیابی مجدد به سلامت جسمی و روحی فرد صورت می پذیرد. گردشگری سلامت، امروزه از رو به رشدترین بخش های صنعت توریسم در جهان است که به سبب کم هزینه بودن عرضه خدمات درمان در کشور ایران، از بهترین وجوه توسعه اقتصادی به شمار می آید و فرصتی مناسب جهت عرضه خدمات پزشکی به گردشگران و هم ایجاد رضایتمندی در بیماران خارجی رجوع کننده برای ارتقای اعتبار و اقتصاد کشور است.
در این رابطه، یک گروه پژوهشی سه نفره از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم، دانشگاه آیت الله بروجردی و دانشگاه علامه طباطبایی مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن تلاش شده است به شیوه علمی، تقاضای گردشگری سلامت از کشورهای خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته و تخمین زده شود.
آنها در این پژوهش، با استفاده از پرسشنامه، نظر ۱۸۲ توریست از کشورهای حوزه خلیج فارس در گردشگری سلامت را جمع آوری کرده و حساسیت تقاضای گردشگری سلامت به عوامل مؤثر را تخمین زده اند.
بر مبنای نتایج حاصل از این مطالعه، کشش قیمتی تقاضای گردشگری سلامت، بزرگ تر از یک بوده، در حالیکه کشش قیمتی سایر کالاها و خدمات اقامتی کمتر از یک است.
همینطور طبق نتایج فوق، حساسیت تقاضای گردشگران سلامت، بیشتر نسبت به متغیرهای معناداری مانند میزان درآمد گردشگر، مدت زمان ویزا، قیمت، مخارج، تغییرات نرخ ارز و نرخ تورم در ایران دیده می شود.
در این خصوص، مهدی کمالی، پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و همکارانش می گویند: «به طور کلی، مجموعه ای از عوامل در کیفیت خدمات تندرستی، درمانی و پزشکی مؤثرند که بعضی از آنها عبارتند از زیرساخت های گردشگری سلامت مانند زیرساخت های فناوری اطلاعات، حمل و نقل، هتل ها، قوانین و مقررات در ارتباط با گردشگری و امنیت کشور».
آنها می افزایند: «مطابق نتایج تحقیق، بعضی از عواملی که تقاضای گردشگری سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند، عوامل برون زا مانند برخی هزینه ها و خصوصیت های کشور مبدأ هستند و برخی دیگر از عوامل هم از قبیل کیفیت خدمات، اعتبار و توانمندی کادر، تبلیغات در کشورهای مبدأ و سایر خدمات حمایتی، قابل تغییر هستند و میتوان درمورد آنها، برنامه ریزی لازم را انجام داد تا سهم تقاضای گردشگری ایران چه در مناطق دارای سیستم درمانی و پزشکی و چه در مناطق دارای منابع طبیعی و اقلیم مناسب افزایش یابد».
در این پژوهش با عنایت به نتایج به دست آمده، سفارش شده است که برای موفقیت در جذب توریست خارجی در سطح کلان اقتصادی، مبحث کنترل تورم در دستور کار دولت قرار گیرد و ضمن آن اضافه شده است باید زیرساخت های این بخش با عنایت به موارد ذیل توسعه یابند: تسهیل مقررات و تسهیلات ورود و خروج؛ کاهش زمان انتظار دریافت خدمت و افزایش تخصص خاص با افزایش جذب در تخصص های پزشکی.
از این یافته ها، مقاله ای علمی پژوهشی آماده شده که در فصلنامه «مطالعات اجتماعی گردشگری» انتشار یافته است. این نشریه، متعلق به پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی است.

منبع: