به گزارش عصر توریسم، کرمانشاه کارشناس میراث فرهنگی ناملموس میراث فرهنگی استان کرمانشاه از شروع تدوین پرونده ثبت ملی آیین حلیم پزان روستای کنگرشاه شهرستان صحنه اطلاع داد.
عزیز مصطفایی در گفتگو با ایسنا، از برنامه ریزی برای ثبت ملی هفت تا هشت پرونده میراث ناملموس استان امسال اطلاع داد و اظهار نمود: این پرونده ها در ارتباط با مهارت پخت غذا، مهارت دست بافته ها، ابزارآلات فلزی، بازی های بومی محلی و… هستند.
وی ادامه داد: یکی از پرونده هایی که تدوین آنرا برای ثبت ملی امسال شروع کرده ایم، آیین حلیم پزان روستای کنگرشاه (اسلام آباد) دهستان خدابنده لو شهرستان صحنه است.
کارشناس میراث فرهنگی ناملموس استان افزود: این آئین هرساله در ایام تاسوعا و عاشورا در این روستا برگزار می گردد که ما هم برای تکمیل تدوین پرونده ثبت ملی آن طی روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی به این روستا خواهیم رفت.
وی ادامه داد: آئین حلیم پزان حدود ۱۰۰ سالی می شود که نسل به نسل بین اهالی این روستا در جریان است و هرساله آنرا برگزار می کنند.
مصطفایی تصریح کرد: یکی از نقاط قوت پرونده های ثبت ملی در کرمانشاه در سالهای اخیر این بوده که مستندات و مدارک مورد نیاز برای تدوین هر پرونده را در همان زمان اجرای آیین تهیه کرده ایم.
ایشان در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از پرونده هایی که برای ثبت ملی امسال تدوین کرده ایم، مهارت ساخت «قپان» است. وسیله ای که مردم قدیم از آن بعنوان یک ترازوی بسیار دقیق برای اوزان سنگین استفاده می کردند.
این کارشناس میراث فرهنگی ناملموس خاطرنشان کرد: با توجه به پیشینه بسیار طولانی آهنگری در کرندغرب، آهنگران این شهر با دستان توانمند خود یکی از تولیدکنندگان اصلی این نوع از ترازو در گذشته بوده اند و هنوز هم با وجود توسعه ترازوهای دیجیتالی این نوع از ترازو در این منطقه ایجاد می شود و به کار می آید.
وی یکی دیگر از پرونده هایی که مقرر است سال جاری به ثبت ملی برسد را مهارت بافت جوراب در شهر کرندغرب عنوان و اظهار نمود: کرندغرب به واسطه شرایط آب و هوایی و اقلیم کوهستانی خود همچون مناطق سردسیر کشورمان از گذشته تابحال بوده و برای همین از قدیم الایام زنان این منطقه به بافت لباس های زمستانی و همچون جوراب می پرداختند.
مصطفایی افزود: متاسفانه این هنر امروزه در این شهر روبه فراموشی است و شاهد فعالیت آخرین بازمانده جوراب بافان کرندغرب هستیم، بنابراین به منظور احیاء این هنر سنتی و قدیمی پرونده ثبت ملی آن درحال تدوین است تا به همانند مهارت پخت شیرینی «کوته» که زمانی در اورامانات روبه انقراض بود، با ثبت ملی آنرا باردیگر احیاء نماییم.
وی بیان این که سال جاری پرونده ثبت ملی دو بازی بومی محلی در ارتباط با شهرستان روانسر هم تدوین می شود، اظهار داشت: سعی شده تا برای پرونده های ثبت میراث ناملموس استان امسال به ظرفیتهای شهرستان های مختلف استان توجه داشته باشیم.

دسته‌ها: توریسم